فراخوان برگزاری کنگره


آینده ­پژوهی در فرایند توسعه و برنامه ­ریزی کشور، جایگاه ویژه­ ای دارد که ضرورت تدوین چشم ­اندازهای آینده شهری و راهبردهای آن را رقم می­زند. 
هدف غایی آینده ­پژوهی شهری حفظ و توسعه رفاه جامعه و گسترش ظرفیت­ ها و کیفیت زندگی شهری است. این هدف از طریق تفکر معطوف به آینده انجام می­ پذیرد؛ لذا در آینده ­پژوهی، به زمان حال نیز می ­پردازیم، زیرا عملی که در زمان حال اتفاق می افتد، به آینده شکل می ­دهد.

در عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات که با عدم قطعیت، نوآوری و تغییرات سریع همراه است، ضرورت دارد نسبت به تحولات و چشم ­انداز آینده شهرها برنامه ­ریزی مناسبی صورت گیرد. زیرا پیچیدگی و چند بعدی بودن مسایل شهر با رشد فناوری و مباحث جهانی شدن به مراتب بیشتر شده و عدم قطعیت شرایط و احتمال وقوع آینده­ های گوناگون بر دشواری تصمیم ­گیری در مسایل شهری افزوده است. در چنین شرایطی تصمیم­ گیری برای مسایل شهری و برنامه ­ریزی برای آینده به مراتب دشوارتر شده است. به ­علاوه ضرورت مشارکت ذی­نفعان در ترسیم آینده­ه ای مطلوب و تدوین چشم­ اندازهای شهری بر اساس نظرات آنها، از دیگر چالش ­های پیش روی برنامه ­ریزی شهری معاصر است.

آینده ­پژوهی به­ عنوان پارادایمی نوین در برنامه­ ریزی بلندمدت و مشارکتی به ­عنوان یک ضرورت، می ­تواند همگام با برنامه ­ریزی راهبردی در حوزه مدیریت یکپارچه شهری برای افزایش هر چه بیشتر تاب آوری شهر در برابر بحران ­ها، مورد توجه قرار گیرد. این موضوع به ­عنوان مهم­ترین مسایل اساسی در چشم­ انداز آینده و فرایند راهبردها و برنامه ­ریزی توسعه شهری کشور محسوب می­شود. در این راستا نخستین کنگره بین ­­المللی آینده­ پژوهی و چشم­ اندازسازی شهری ایران، از سوم تا پنجم دی­ ماه سال 1398 در سالن همایش­های برج میلادتوسط پژوهشکده چشم­ انداز و آینده ­پژوهی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه تهران با مشارکت سایر مراکز علمی و اجرایی در حوزه شهری کشور برگزار می ­شود.

این کنگره به ­منظور ایجاد زمینه علمی مناسب برای تدوین چشم ­اندازسازی و آینده شهر و تحلیل نظام سیاستگذاری، برنامه ­ریزی، تصمیم­ سازی و بسترسازی تحقق طرح های فرادست توسعه شهری کشور تشکیل می­ شود.

از کلیه پژوهشگران، استادان، دانشجویان، مدیران سازمان ­ها و دستگاه­های اجرایی دعوت می­شود برای کسب اطلاعات بیشتر جهت مشارکت در کنگره و ارسال مقالات و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود، از طریق سایت http://congress.icuv.ir اقدام نمایند.
محورهای اصلی کنگره

  • آینده پژوهی شهری

  • اقتصاد شهری

  • هوشمندسازی شهری 

  • زیرساخت های شهری

  • حکمروایی شهری

  • محیط زیست و توسعه پایدار شهری

  • پدافند غیرعامل

  • برنامه­ ریزی شهری

  • اجتماعی و فرهنگی شهری