فراخوان برگزاری کنگره
1398-06-08
فراخوان برگزاری کنگره

آینده ­پژوهی در فرایند توسعه و برنامه­ ریزی کشور، جایگاه ویژه ­ای دارد که ضرورت تدوین چشم­ اندازهای آینده شهری و راهبردهای آن را رقم می­‌زند. هدف غایی آینده ­پژوهی شهری حفظ و توسعه رفاه جامعه و گسترش ظرفیت­‌ها و کیفیت زندگی شهری است. این هدف از طریق تفکر معطوف به آینده انجام می‌­پذیرد. لذا در آینده­‌پژوهی، به زمان حال نیز می­‌پردازیم، زیرا عملی که در زمان حال اتفاق می­‌افتد، به آینده شکل می‌­دهد.

در عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات که با عدم قطعیت، نوآوری و تغییرات سریع همراه است، ضرورت دارد نسبت به تحولات و چشم‌­انداز آینده شهرها برنام‌ه­ریزی مناسبی صورت گیرد. زیرا پیچیدگی و چند بعدی بودن مسایل شهر با رشد فناوری و مباحث جهانی شدن به مراتب بیشتر شده و عدم قطعیت شرایط و احتمال وقوع آینده­‌های گوناگون بر دشواری تصمیم‌­گیری در مسایل شهری افزوده است. در چنین شرایطی تصمیم‌­گیری برای مسایل شهری و برنامه­ریزی برای آینده به مراتب دشوارتر شده است. به­‌علاوه ضرورت مشارکت ذی­نفعان در ترسیم آینده‌­های مطلوب و تدوین چشم‌­اندازهای شهری بر اساس نظرات آنها، از دیگر چالش­‌های پیش روی برنامه‌­ریزی شهری معاصر است.

آینده‌­پژوهی به­‌عنوان پارادایمی نوین در برنامه‌­ریزی بلندمدت و مشارکتی به­‌عنوان یک ضرورت، می­‌تواند همگام با برنامه­‌ریزی راهبردی در حوزه مدیریت یکپارچه شهری برای افزایش هر چه بیشتر تاب آوری شهر در برابر بحران­‌ها، مورد توجه قرار گیرد. این موضوع به‌­عنوان مهم­ترین مسایل اساسی در چشم‌­انداز آینده و فرایند راهبردها و برنامه­‌ریزی توسعه شهری کشور محسوب می­‌شود. در این راستا نخستین کنگره بین­­‌المللی آینده‌­پژوهی و چشم­‌اندازسازی شهری ایران، از سوم تا پنجم دی­ماه سال ۱۳۹۸ در سالن همایش‌­های برج میلاد توسط پژوهشکده تحقیقات راهبردی با همکاری کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه تهران با مشارکت سایر مراکز علمی و اجرایی در حوزه شهری کشور برگزار می­‌شود.

این کنگره به­‌منظور ایجاد زمینه علمی مناسب برای تدوین چشم­‌اندازسازی و آینده شهر و تحلیل نظام سیاست‌گذاری، برنامه‌­ریزی، تصمیم­‌سازی و بسترسازی تحقق طرح­‌های فرادست توسعه شهری کشور تشکیل می­‌شود.

از کلیه پژوهشگران، استادان، دانشجویان، مدیران سازمان‌­ها و دستگاه‌­های اجرایی دعوت می‌­شود برای کسب اطلاعات بیشتر جهت مشارکت در کنگره و ارسال مقالات و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود، از طریق سایت https://congress.icuv.ir/ اقدام نمایند.

محورهای همایش:

  • آینده پژوهی شهری
  • اقتصاد شهری
  • هوشمندسازی شهری
  • زیرساخت­‌های شهری
  • حکمروایی شهری
  • محیط زیست و توسعه پایدار شهری
  • پدافند غیرعامل
  • برنامه‌­ریزی شهری
  • اجتماعی و فرهنگی شهری